Ми любимо тварин це — наше покликання

На жаль, ниркова недостатність у кішок досить поширене захворювання, а точніше синдром. Небезпека його полягає насамперед у незворотності процесу. Хронічна ниркова недостатність у котів і кішок розвивається на тлі первинних захворювань, наслідком неефективного лікування хвороб або його відсутності. ХНН на 1 та 2 стадіях розвитку патологічного процесу проявляється неспецифічними симптомами (зниження або підвищення апетиту, погіршення стану хутра тощо), що ускладнює діагностику, оскільки такі ознаки характерні для гіпертиреозу, діабету та інших захворювань. Поліурія та полідипсія проявляються вже на 3-4 стадії. Пам'ятайте ХНН – прогресуючий та незворотний процес, симптоми якого можуть не проявлятися протягом тривалого часу. Тому з метою профілактики, а тим більше виявивши у кішки одну з ознак розвитку цього патологічного стану, регулярно обстежуйте свого домашнього вихованця у кваліфікованого фахівця.

cat 1

Чим небезпечна ХНН

Нирки відповідальні за багато процесів в організмі - вироблення гормонів, ензимів, еритроцитів, контроль кров'яного тиску, регулювання кровообігу, виведення з крові продуктів обміну речовин. Збій у роботі цих життєво важливих органів може призвести до незворотних наслідків. При розвитку ниркової недостатності сечова система кішки не зможе справлятися зі своєю роботою, в організмі будуть накопичуватися токсичні речовини, що отруюють внутрішні органи та кров. При хронічній нирковій недостатності нирки перестають справлятися з такими завданнями:

  • вироблення гормонів;
  • регулювання процесу надходження натрію до крові, який «відповідальний» за зниження чи підвищення артеріального тиску;
  • контрольні процесу накопичення рідини у м'язових тканинах;
  • виведення токсинів з організму.

Такі збої в організмі вихованця призводять до незворотних наслідків. Тому, на жаль, при розвитку хронічної ниркової недостатності у тварини в більшості випадків лікування буде спрямоване лише на підтримку якості життя вихованця. Однак ефективна методика дозволяє призупинити патологічний процес та навіть продовжити життя кішки.

ХНН — важливість ранньої діагностики 

Головна небезпека синдрому полягає в тому, що специфічні симптоми прогресуючого розвитку патологічного процесу виявляються при втраті 75% функцій нирки. На початкових стадіях симптоми захворювання мають велику схожість з ознаками інших хвороб, що ускладнює діагностику і часто призводить до виявлення проблеми. Чим раніше буде діагностовано ХНН у кішки, тим більше шансів усунути первинну причину її виникнення, уповільнити розвиток патологічного процесу та врятувати тварину від болісної смерті.

Зверніть увагу: ХНН часто діагностується у літніх кішок. Основна причина цього явища – менша кількість нефронів у порівнянні з іншими тваринами. Тому фахівці рекомендують всім кішкам віком від 7 років щорічно проходити обстеження нирок. Раннє виявлення порушення функцій цих життєво важливих органів дозволить раніше розпочати низькобілкову дієту, а також застосувати підтримувальне лікування та, відповідно, продовжити життя домашнього вихованця.

Хронічна ниркова недостатність у кішок — стадії розвитку патологічного процесу 

На ранніх стадіях розвитку патологічного процесу його здебільшого вдається виявити лише за регулярної здачі аналізів.

Виділяють 4 стадії розвитку хронічної ниркової недостатності:

  • Компенсаторна.
  • Субкомпенсація.
  • Стадія декомпенсації.
  • Термінальна.

Стадії визначаються відповідно до схеми, розробленої IRIS (International Renal Interest Society). Враховується рівень креатиніну в плазмі. Прогноз та протокол лікування складаються на підставі отриманих даних аналізів та визначення стадії розвитку ХНН.

Якщо у тварини спостерігається зниження або, навпаки, підвищення апетиту, втрата ваги, кішка виявляє менше активності і частіше п'є воду — не зволікайте з відвідуванням лікаря. Більш ранні ступені розвитку хвороби можуть виявлятися протягом кількох місяців. Тому важливо стежити за станом здоров'я вихованця і не упустити виявлення найнезначнішого, на перший погляд, симптому розвитку патологічного процесу в організмі тварини.

Хронічна ниркова недостатність у кішок — симптоми та ознаки 

ХНН у кішок може розвинутись після перенесеного захворювання або на його фоні. Важливо не пропустити виникнення симптомів патологічного процесу.

Найбільш поширені ознаки та симптоми ХНН:

  • слабкість, апатія, зниження активності;
  • порушення роботи ШКТ – діарея, блювання, запор;
  • зниження апетиту, втрата м'язової маси, виснаження;
  • підвищення апетиту - поліфагія;
  • запах аміаку з рота;
  • погіршення стану хутра, а також шкіри;
  • безпричинна спрага;
  • підвищена температура тіла, але в пізніх стадіях — низька;
  • поліурія - підвищена освіта сечі;
  • зростання артеріального тиску, крововиливу, як наслідок розривів капілярів у власних очах;
  • блідість та набряки слизових;
  • анемія;
  • утворення уремічних виразок у роті, а також стравоході, шлунку - в такому стані кішка часто зовсім відмовляється їсти.

На пізніх стадіях розвитку патологічного процесу проявляються неврологічні порушення: тремор, порушення свідомості (дивна, не властива тварині поведінка), судоми. Коли крові кішки через порушення функції нирок накопичується велика кількість продуктів розпаду, це призводить до прояву симптомів інтоксикації. При розпаді білка збільшується кількість сечової кислоти, але нирки не в змозі повноцінно виконувати свою роботу і покладені ними завдання перекладаються на інші органи. Це призводить до збоїв у роботі всіх органів і систем - страждає нервова, серцево-судинна система, м'язи, на пізніх стадіях може навіть виникнути набряк легень. Чим більше і довше організм тварини піддається впливу токсинів, тим яскравішими стають симптоми ниркової недостатності. Відомі випадки, коли вихованець помирає лише через кілька днів після початку прогресування хвороби. І такі наслідки цілком реальні як за гострої, так і за хронічної ниркової недостатності.

cat 9

ХНН — причини виникнення 

Хронічна ниркова недостатність у кішок – це не хвороба, а синдром, який розвивається на тлі інших захворювань: інфекційних, запальних, онкологічних, аутоімунних. Тому в першу чергу потрібно лікувати захворювання, що призвело до виникнення патологічного процесу в організмі тварини. Виділяють два типи ниркової недостатності: гостра та хронічна. ХНН викликає незворотні наслідки. Своєю чергою розвиток гострої ниркової недостатності за умови ранньої діагностики в більшості випадків можна зупинити. Синдром проявляється протягом кількох тижнів, тоді як при хронічній формі ознаки захворювання виявляються лише за кілька місяців після початку патологічного процесу. Лікування хронічної ниркової недостатності спрямоване лише на підтримку якості життя тварини. Захворювання, що виявляється гострою формою, здебільшого піддається лікуванню.

Основні причини розвитку ниркової недостатності у котів та котів:

  • Інфекційні, онкологічні, аутоімунні, запальні та інші супутні захворювання.
  • Високий артеріальний тиск протягом тривалого часу.
  • Отруєння токсичними речовинами, пестицидами, засобами для чищення (побутовою хімією), лікарські препарати і т д.
  • Порушення прохідності через наявність каменів у нирках, що викликає збої в роботі даного органу і, як наслідок, зниження кровотоку і притоку сечі до нирок.
  • Дисфункція щитоподібної залози.
  • Полікістоз (генетична схильність до такого роду захворювання спостерігається у британців та персів).
  • Харчування з вживанням багатих на фосфор продуктів або систематичне вживання їжі з підвищеним вмістом білків.
  • Хронічні захворювання нирок.

Ризик розвитку хронічної ниркової недостатності підвищується у дорослих особин по досягненню ними 7-річного віку.

У більшості випадків ХНН є набутим захворюванням. Однак існує думка, що кішки таких порід, як Орієнтальна, Абіссінська, Перська та Ангорська, більш схильні до розвитку патологічного процесу.

Методи діагностики ХНН

Діагностика синдрому ґрунтується насамперед на зборі анамнезу. При обстеженні тварини вдома лікар може виміряти їй температуру тіла та пульс. Про розвиток патологічного процесу свідчить знижена температура тіла тварини та прискорений пульс. Однак залишковий діагноз ставиться лише після комплексного обстеження тварини у медичній установі.

Аналізи з дослідженням крові (загальний та біохімічний) дозволяють отримати повну картину хвороби. Збільшення рівня креатиніну, лейкоцитів, сечовини та кислотності є визначальним показником розвитку патологічного процесу. При цьому коефіцієнт лімфоцитів, гемоглобіну та тромбоцитів, навпаки, зменшується. Для комплексного обстеження призначають також такі дослідження: аналіз сечі, УЗД черевної порожнини. Наявність у сечі еритроцитів та ниркового епітелію підтверджує розвиток ниркової недостатності. Також тварині обов'язково вимірюють тиск. Для ХНН характерно підвищений артеріальний тиск.

сat 5

Хронічна ниркова недостатність у кішок — ефективні методи лікування та полегшення перебігу захворювання

Лікування гострої та хронічної ниркової недостатності має певні відмінності. Позитивного результату при гострій формі перебігу хвороби можна досягти, якщо швидко видалити фактор, який викликає захворювання. В іншому випадку синдром перейде у хронічну форму з уже незворотними наслідками для організму тварини.

Поширені лікувальні засоби, препарати та методи, що застосовуються при нирковій недостатності у кішок:

  • Крапельниці дозволяють відновити необхідну кількість рідини в організмі тварини та зняти інтоксикацію. Ліки кішці вводять внутрішньовенно. В обов'язковому порядку ставляться крапельниці з фізрозчином та електролітами, а також зі спеціальними розчинами амінокислот. Використання цих препаратів сприяє відновленню водно-сольового балансу.
  • Серцеві препарати призначаються для нормалізації артеріального тиску. Це дозволяє запобігти пошкодженню капілярів.
  • На початковій стадії розвитку хвороби лікар зазвичай призначає уколи з антибіотиками та вітамінами.
  • Якщо тварині боляче, призначаються знеболювальні препарати. У деяких випадках проводиться блокада нервових закінчень.
  • При хронічній нирковій недостатності для полегшення симптомів перебігу хвороби та зняття інтоксикації може застосовуватися такий метод, як переливання крові – штучне очищення крові від токсинів.

Пам'ятайте: схема профілактики, лікування та реабілітації має вибиратися індивідуально. Визначення найбільш ефективного методу лікування залежить від стану здоров'я кішки та форми ниркової недостатності. Важливо — жоден із препаратів не призначається без даних діагностики, оскільки при анемії підійдуть одні ліки, за підвищеного тиску — зовсім інші, за наявності супутніх проблем та патологічних процесів — треті. Ви також повинні розуміти, що при тяжких станах вилікувати тварину неможливо, але існують ефективні методи та препарати, що дозволяють полегшити симптоми хвороби та підвищити якість життя вихованця. Однак при хронічній нирковій недостатності на термінальній стадії, максимум, що зможе запропонувати ветеринар — гемодіаліз плюс оперативне втручання. Але ні той, ні інший метод не дає 100% гарантії виживання кота. Якщо тварина страждає і лікування не приносить позитивних результатів, варто подумати, щоб приспати його. При виявленні патологічного процесу на стадії існує реальна можливість повністю вилікувати тварину. Не забувайте, що важливу роль у відновленні здоров'я вашого вихованця відіграє правильне харчування.

Як годувати кішку при ХНН

Правильне, збалансоване, безсольове харчування може мати позитивний вплив на якість та тривалість життя кішки при ХНН. Для вибору дієти для тварин слід проконсультуватися з ветеринаром. Необхідно розробити таке меню, щоб до організму надходила велика кількість корисних для здоров'я мікроелементів та вітамінів.

Загальні рекомендації:

  • Фахівці рекомендують відмовитись від каш.
  • Скоротіть кількість жирів та білка. Їжа має бути легкою.
  • Виключити рибу та морепродукти з підвищеним вмістом фосфору.
  • Жирні сорти м'яса не рекомендуються вживати. Дозволяється давати тварині тільки курячу грудку, а також ненасичений курячий бульйон.
  • Скоротіть споживання молочних продуктів та яєць, у яких міститься велика кількість кальцію.
  • Слід мінімізувати кількість вуглеводів у раціоні тварини.
  • Основою раціону при ХНН у кішок є відварені та свіжі овочі (зокрема, морква та капуста).

Не можна недооцінювати роль харчування при нирковій недостатності у котів. Адже основною причиною розвитку патологічного процесу є порушення метаболізму тварини. Токсичні речовини, що надходять у кров, через збої в роботі нирок, згодом негативно впливають на всі органи і системи, зокрема — порушують діяльність печінки. Щільне харчування, що виключає споживання важких для перетравлення компонентів, дозволяє знизити навантаження на організм.

Крім натуральної їжі, для кішок з нирковою недостатністю розроблені спеціальні щадні корми з високим вмістом вітамінів та мінералів: В, С, Е, Омега-3, залізо, калій. Корисні речовини допомагають відновити сили. У продуктах цього виду білки та фосфор присутні в мінімальній кількості. Такий раціон допомагає полегшити симптоми хвороби та уповільнити швидкість руйнування нирок. Контрольований вміст протеїну сприяє відновленню кислотно-лужного балансу.

Проконсультуйтеся з ветеринаром, який допоможе підібрати вашій кішці сухий або вологий корм при хронічній нирковій недостатності. Він також надасть вам список продуктів, які можна вживати, і розрахує кількість необхідних вашому вихованцю вітамінів та мінеральних добавок. Пам'ятайте: при виявленні у тварини хронічної ниркової недостатності не варто робити поспішних висновків про складність захворювання. Надайте спеціалісту на підставі даних аналізів зробити висновки про стан вашого домашнього вихованця та вибрати найбільш ефективні методики лікування.

Скільки живуть коти з синдромом хронічною ниркової недостатності

У практиці ветеринарів нерідкі випадки повного одужання кішок при ранній постановці діагнозу та правильному лікуванні ХНН. Величезне значення у відновленні функцій органів та систем організму має своєчасне усунення діючого фактора, який спровокував розвиток ниркової недостатності, та дотримання всіх рекомендацій

цій лікаря. При правильно підібраному лікуванні та харчуванні тварини ваш вихованець зможе незабаром повернутися до повноцінного життя. Однак слід пам'ятати, що період реабілітації після перенесеного захворювання триває досить довго і потребує дотримання режиму харчування, призначеного лікарем. Також з метою профілактики рекомендується періодично відвідувати ветеринара, який проведе якісний огляд тварини та зможе визначити появу навіть найнезначніших, на перший погляд, симптомів розвитку патологічного процесу.

При важких проявах термінальної стадії фахівці рекомендують приспати тварину, оскільки  прогноз несприятливий, а лікування не дасть результату. Кішка страждатиме від  болю. Скільки триває остання стадія хронічної ниркової недостатності — невідомо. Тривалість життя тварини в першу чергу залежить з його віку, догляду, стану інших органів.

Профілактика розвитку хронічної ниркової недостатності

 Фахівці виділяють досить багато діючих факторів, які сприяють розвитку у кішок ниркової недостатності. На деякі з них власник за підтримки ветеринарного лікаря може вплинути і тим самим запобігти розвитку патологічного процесу.

Поширені причини розвитку ХНН та способи їх усунення:

  • Захворювання інфекційного характеру. Виключіть будь-який контакт вихованця з тваринами, що хворіють або навіть перехворіли, особливо з незнайомими. Якщо привчили кішку до прогулянок, стежте, щоб вона не пила з калюжі. Також не слід заохочувати полювання на дрібних гризунів. Не забувайте проводити регулярну обробку від ектопаразитів, які є переносниками інфекційних захворювань.
  • Отруєння токсичними речовинами. Зробіть будинок «безпечним» для вашого допитливого вихованця. Блокуйте доступ кішки до відра зі сміттям, приберіть якомога далі ліки та небезпечні речовини (засоби побутової хімії), не залишайте продукти без нагляду на столі, не тримайте вдома отруйних для тваринного рослин (плющ, азалія, аспарагус, цикломен, багато амарилісових). Пояснюйте всім друзям, що входять до будинку, і близьким шкоду підгодівлі «з панського столу».
  • Самостійне скасування або заміна лікарських препаратів при лікуванні ХНН. У тому випадку, якщо синдром у тварини вже проявився, потрібно якнайшвидше пройти курс лікування відповідно до всіх рекомендацій лікаря. Зверніть увагу на те, що «самодіяльність» у вигляді раннього скасування або заміни лікарських препаратів може призвести до негативних і в більшості випадків — незворотних наслідків.
  • Недотримання водного режиму. Намагайтеся не допускати зневоднення при будь-яких захворюваннях кішок. Недостатній прилив крові до нирок може викликати їхню ішемію і навіть некроз епітелію канальців. Важливо якнайшвидше почати заповнення рідини в організмі хворої тварини при частому блюванні та діареї. Добова потреба кішок у рідині становить не менше 40 мл/кг. При захворюваннях, що супроводжуються блюванням та діареєю, ці показники зростають.

Правильне харчування, профілактичні обстеження тварини, здавання аналізів — усі ці заходи рекомендуються фахівцями з метою профілактики та діагностики хронічної ниркової недостатності на ранніх стадіях, коли ще можна запобігти виникненню ускладнень та незворотних наслідків. Не зволікайте з відвідуванням ветеринара, якщо виявили у вихованця хоча б один із симптомів ниркової недостатності або будь-якого іншого захворювання.