Ми любимо тварин це — наше покликання

Запальні захворювання м’яких тканин ротової порожнини у кішок досить поширена проблема. І найчастіше діагностуються різні види стоматитів. У запущених випадках уражається вся порожнина рота тварини. Лікування виразкового стоматиту у кішок має бути своєчасним та грамотним. Тому важливо знати причини цього захворювання, вміти визначати перші симптоми патології, вживати своєчасних заходів для запобігання ускладненням.

Що таке стоматит?

Стоматит у ветеринарії — це група запальних захворювань, що характеризуються ураженням слизової ясен, язика, щік, піднебінних складок або всієї ротової порожнини. Вогнища ураження проявляються у вигляді почервонінь, які за відсутності лікування швидко покриваються виразками.

Виразковий стоматит у кішок характеризується порушеннями цілісності тканин, що супроводжуються утворенням гною. Внаслідок сильного дискомфорту тварини відмовляються від їжі, втрачають вагу, спостерігається швидке погіршення загального стану. За умов зниженого імунітету та відсутності ветеринарної допомоги розвиваються ускладнення. Тому при виявленні ознак стоматиту відвідування клініки та огляд ветеринарним лікарем є обов’язковими.

Язвенный стоматит у котов

Причини стоматитів у котів

Через ті або інші причини захворювання стоматит у кішок поділяють на дві форми:

  • первинний: виникає самостійно під впливом зовнішніх факторів (травми, неправильний прикус, недотримання гігієни рота, вплив хімічних речовин, гарячої чи холодної їжі тощо);
  • вторинний: розвивається під впливом хвороботворних мікроорганізмів (бактеріальні та грибкові інфекції), вірусів, як наслідок порушення роботи внутрішніх органів, цукрового діабету та інших ендокринних патологій, алергічних реакцій та ін.).

За типом клінічної картини стоматит у котів може бути гострим або хронічним. Гострий процес супроводжується яскраво вираженими симптомами, які за відсутності лікування можуть переходити в хронічну форму з повільним, маловираженим протіканням та рецидивами.

При осередковому стоматиті вражаються невеликі ділянки слизової оболонки. При поширенні захворювання на ясна, слизову оболонку щік, губи, язик, піднебіння діагностується дифузне ураження.

Види стоматитів у котів

Стоматит у кішок небезпечний тим, що має кілька форм та видів, які відрізняються один від одного за клінічною картиною, причиною розвитку, способами лікування. Розрізняють такі види стоматиту у кішок:

  • катаральний: спостерігається гіперемія слизової рота, набряклість та болючість ясен, посилене виділення слини. Також можуть з’явитися наліт та неприємний запах з рота. Часто причиною є карієс і зубний камінь. Катаральний стоматит зустрічається найчастіше і є початковою формою інших стоматитів, що розвиваються за відсутності лікування;
  • виразковий: локально або по всій поверхні слизових оболонок утворюються виразки. Величина та глибина ураження залежать від тривалості та особливостей перебігу хвороби. Часто спостерігається підвищення температури. При неправильно підібраному лікуванні чи його відсутності спостерігається формування вогнищ грануляції та заміщення тканин сполучними структурами. У такому випадку утворюється некроз, відбувається відмирання слизової оболонки та порушення її функцій;
  • гангренозний: ускладнення флегмозного чи виразкового процесу. Спостерігається відмирання живих тканин, різкий гнильний запах із рота. Зростає ризик розвитку септичних процесів. Потрібне хірургічне лікування з чищенням та санацією;
  • уремічна: вторинна форма. Розвивається при тяжкій хронічній нирковій недостатності, внаслідок якої в крові накопичуються токсичні речовини. Постановка правильного діагнозу можлива лише за допомогою аналізу крові;
  • аутоімунний (лімфоцитарний): імуноопосередкований стоматит, що розвивається при ураженні імунними клітинами організму власних тканин ясен та коренів зубів. Вогнища запалення вражають щелепу повністю, а вторинне інфікування посилює патологічний процес. Лікування — хірургічне видалення зубів;
  • лімфоплазмоцитарний (каудальний): хронічним процесом охоплено ротову порожнину та каудальну частину глотки. Розглядається як ідіопатичний стан (причини не встановлені) за винятком інших факторів;
  • еозинофільний: захворювання імовірно має алергічне походження, характеризується утворенням щільних та безболісних виразок на верхній губі;
  • інфекційний: внаслідок зараження вірусами, бактеріями (найнебезпечніші — гнійні палички) та грибки (candida);
  • вірусний: вторинна патологія при імунодефіциті, на тлі кальцивірозу, панлейкопенії, герпесвірусної інфекції;
  • папіломатозний: на слизовій формуються утворення у вигляді суцвіть цвітної капусти при зараженні кішки папіломавірусом;
  • флегмозний: скупчення гною під слизовими. Виникає ризик розвитку сепсису, потрібне тотальне чищення.

Встановити точний діагноз та призначити правильне лікування може лише лікар під час огляду тварини та проведення аналізів.

Стоматит у кошек

Чим небезпечний виразковий стоматит у кота

Найбільшу небезпеку для котів становить вторинний стоматит. Для проведення ефективного лікування необхідно швидко встановити причину хвороби. Наприклад, інфекційний стоматит може бути наслідком смертельно небезпечних захворювань. У такому випадку важливо лікувати причину стоматиту, а не його наслідки.

Інфекційний стоматит у кішок у більшості випадків швидко перетікає з катаральної в виразкову форму із затяжним перебігом. До проблем зі слизовою оболонкою рота приєднуються інші, системні симптоми:

  • слабкість, апатія;
  • порушення роботи ШКТ;
  • підвищення чи зниженням температури тіла;
  • відмова від їжі та води;
  • судоми, тремор.

При симптомах інфекційного стоматиту необхідно надавати допомогу вихованцю в екстреному порядку. Без лікування хвороба може спричинити загибель кішки (залежно від виду стоматиту) або перейти у хронічну форму.

Чим лікувати виразки у роті у кота? Профілактика стоматиту

Під час огляду ротової порожнини ветеринар визначає ступінь ураження слизових. Якщо, крім запальних процесів у роті, спостерігаються інші симптоми, то призначаються аналізи (біохімія крові та сечі, змив ротової порожнини).

Звичайно ж, усіх власників цікавить, чим лікувати виразки у роті у кота. Препарати для лікування стоматиту підбирає ветеринарний лікар. Він розробляє індивідуальну схему з урахуванням виду стоматиту, тяжкості перебігу хвороби, стану вихованця, наявності супутніх захворювань та інших чинників. Застосовуються препарати місцевої (антисептики, ранозагоювальні та ін.) та системної дії (антибіотики, загальнозміцнюючі та ін.). Також призначається спеціальна дієта та щадний режим харчування. Заборонено використовувати для лікування стоматиту у кішок препарати для лікування стоматиту у людей. Це може призвести до отруєння та інших тяжких наслідків.

Як профілактичний захід рекомендується вакцинація вихованця, а також своєчасна та систематична обробка від паразитів, якісне натуральне харчування. Необхідно стежити за станом зубів, а якщо з’являється наліт — своєчасно звертатися до фахівця. Небезпечні предмети, побутова хімія, отруйні (для кішок) речовини чи засоби повинні бути в недоступних для тварин місцях.