Ми любимо тварин це — наше покликання

Нетримання сечі у собак — це досить поширена проблема, з якою доводиться стикатися власникам не лише тварин похилого віку, але й молодих. Це стан, коли собака, привчена до вигулу, не контролює процес сечовипускання. Сеча виділяється по краплі незалежно від активності тварини. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то в жодному разі не займайтеся лікуванням самостійно. Ветеринар повинен встановити причину виникнення нетримання та призначити відповідне лікування. Нетримання сечі, особливо у молодих собак, здебільшого піддається корекції.

Причини нетримання сечі у собак: природні або симптоми хвороб

Часто власники собак думають, що нетримання сечі у вихованців пов’язане виключно із процесом старіння організму. З цієї ж причини не завжди планується візит до ветеринарної клініки. Але причини нетримання сечі собак можуть бути різні. Ось найпоширеніші з них:

  • Справжнє нетримання: за такого виду нетримання спостерігається постійне підтікання сечі. Це відбувається і під час неспання, і уві сні. Одна з причин — знижена чутливість нервових закінчень сфінктера сечового міхура. Найчастіше така патологія спостерігається у самок, а також у старих собак і тварин, які страждають на ожиріння. Ще одна причина — ектопія сечоводів (виходять не в сечовий міхур, а в піхву або пряму кишку). Це вроджена патологія, яка зустрічається у цуценят та усувається хірургічно.
  • Вимушене нетримання: виникає через неврологічні порушення, запальні процеси та інші патології в органах сечостатевої системи (цистит, уретрит), через рубці, кісти простати, при розвитку новоутворень. Травми хребта та спинного мозку в ділянці попереку також можуть спровокувати нетримання сечі. У такому разі може знадобитися операція, мета якої — усунення декомпресії.
  • Сечокам’яна хвороба: камені формуються із солей різного типу в нирках та сечовому міхурі. Утворення, досягаючи великих розмірів, можуть закупорити прохід. Нетримання виникає, якщо камінь застрягає у районі клапана і не дає йому нормально функціонувати. У сучасній ветеринарії застосовують методи, що дозволяють подрібнити каміння без хірургічного втручання.
  • Нетримання через стрес: через емоційні навантаження (надмірна радість або страх).
  • Неохайність: слід розрізняти різні причини цієї проблеми. Собака може не контролювати сечовипускання через неправильний вигул, відсутність належного навчання або з метою привернути увагу господарів до будь-якої проблеми. Це не є нетриманням і не вважається медичною проблемою. А ось неохайність при різних ендокринних (цукровий діабет), запальних (піометрах) та інших захворюваннях вимагає лікування.
  • Старече нетримання: виникає у собак старшого віку через порушення рефлекторної діяльності.
  • Тварини мітять територію: спостерігається у некастрованих сук та кобелів, проявляється в період посиленої статевої активності. Щоб уникнути такої проблеми, важливо вчасно провести кастрацію.
  • Простатит у собак: збільшення передміхурової залози негативно впливає на відтік сечі, перешкоджає нормальному випорожненню сечового міхура, викликає підтікання. Для лікування найчастіше призначають антибіотики.
  • Нетримання після кастрації та стерилізації: ці дві процедури у сук відрізнятимуться. При кастрації видаляється матка та яєчники, а при стерилізації лише перев’язуються маткові труби. Нетримання сечі спостерігається частіше після кастрації, але це не пов’язано з помилками під час операції, а з порушенням гормонального фону. Коригується медикаментозно (гормональна терапія) шляхом введення за допомогою зонда лікарських препаратів безпосередньо у стінки уретри або сечового міхура. Також лікар може призначити ушивання стінок сечового міхура, відновлення його тонусу за допомогою колагену або зміни положення.

При виявленні нетримання сечі у собак необхідно встановити характер проблеми (природна причина або симптом іншої хвороби). У жодному разі не можна карати собаку або переводити квартирних тварин на вуличне утримання — це лише посилить проблему.

Діагностика нетримання сечі у собак: важливо встановити причину

Діагностувати нетримання сечі у собак можна таким чином:

  • вимірюється добовий об’єм рідини, яку споживає собака, та об’єм сечі;
  • аналіз сечі, а за наявності запальних захворювань — бакпосів;
  • клінічний та біохімічний аналіз крові (тварину не годують перед обстеженням);
  • з урахуванням аналізів проводиться УЗД черевної порожнини;
  • проведення спеціальних функціональних проб при підозрі на ендокринні порушення (виявлення рівня цукру, гормонів та ін.);
  • рентген-діагностика при неврологічних порушеннях чи після травм.

Кваліфікований ветеринарний лікар обов’язково встановить проблему нетримання сечі у собаки та запропонує шляхи її можливого вирішення.

Варіанти лікування нетримання сечі у собак

Лікування нетримання сечі у собак залежить від причини патології. Після її з’ясування можуть бути запропоновані різні варіанти вирішення проблеми:

  • консервативний: призначення антибіотиків у таблетках, крапельницях чи інших лікарських формах, а також гормональних препаратів. Рекомендується дотримання дієти та оптимального режиму;
  • хірургічний: операції проводяться при аномальній будові органів сечостатевої системи Наприклад, ектопія сечоводів найчастіше діагностується у хаски, мініатюрних пуделів, коллі, вельш-корги, фокстер’єрів з жорсткою шерстю, лабрадорів-ретриверів та деяких інших порід;
  • радикальний: евтаназія. Є випадки, коли присипання виправдане з медичної точки зору як спосіб позбавити вихованця від мук при тяжких невиліковних захворюваннях. Але при нетриманні сечі проблему зазвичай можна вирішити іншими методами. Евтаназію обирають власники, які не бажають займатися лікуванням вихованця, а вважають за краще позбавитися від нього.

Якщо у вашого собаки діагностовано нетримання сечі, то на той час, доки проблема не буде усунена, необхідно купити памперси. Це допоможе уникнути забруднених підлог, мокрих підстилок та неприємного запаху. Іноді памперси можуть знадобитися до кінця життя вихованця, якщо проблема не коригується. Їх можна використовувати лише, наприклад, у нічний час або постійно. Потрібно врахувати, що крій памперсів для кобелів і сук відрізняється. Також враховують і розмір тварини.

Профілактика нетримання сечі у собак: проблему можна попередити

Щоб зберегти здоров’я вихованця і нічим не затьмарювати радість спілкування з ним, важливо дотримуватись профілактичних заходів:

  • не можна тримати собаку на холоді. У морози її необхідно забирати в приміщення або зробити для неї теплий вольєр;
  • не дозволяйте тваринам лежати на холодній підлозі та на протягах;
  • необхідні регулярні прогулянки, не менше трьох у день;
  • тримайте в чистоті підстилку і місце проживання вихованця, щоб уникнути зараження хвороботворними мікроорганізмами;
  • не забороняйте собаці часто мочитися під час вигулу;
  • не можна сварити і карати собак за калюжі. Це може погіршити проблему;
  • забезпечте правильне харчування;
  • стежте за вагою вихованця;
  • стерилізовані та кастровані тварини менше схильні до нетримання.

Нетримання часто є не хворобою, а симптомом, який свідчить про серйознішу патологію. Своєчасне звернення до клініки дозволить уникнути ускладнень та повернути вихованцю здоров’я.