Ваш зазвичай активний і товариський вихованець став неспокійним, нахиляє голову в бік, трясе вухами, чухає їх лапою? Якщо під час огляду було виявлено забруднення з неприємним запахом, надлишок сірки та пошкодження, потрібно негайно звернутися до ветеринарної клініки. Такі симптоми, швидше за все, вказують на отит. Попри те, що у ветаптеках пропонуються комплексні препарати для лікування запалення вуха у тварин, займатися самолікуванням не можна. Визначити справжню причину отиту без лабораторних досліджень практично неможливо. Це захворювання може мати кілька форм, залежно від його виникнення. Тому й лікуватися отит у собак має індивідуально.
Що таке отит: визначення захворювання
Отит - поширене запальне захворювання вух, спричинене зміною її мікрофлори або порушенням цілісності шкіри. З появою подряпин та інших ушкоджень ранки можуть інфікуватися бактеріями чи грибками, що призводить до вторинного запалення. Також поява отиту пов'язане з алергічними реакціями на корма, засоби догляду або з іншими негативними факторами.
Найчастіше до захворювання схильні вихованці з великими висячими вухами, які погано вентилюються, і з відкритими або зарослими слуховими проходами (спанієлі, пуделі, мопси, лабрадори, стаффи, алабаї, вівчарки, йоркширські тер'єри та ін.).
При отиті уражається одне або два вуха. Запалення поширюється на один чи декілька відділів залежно від тяжкості перебігу захворювання.
Причини виникнення отиту у собак
Запалення вуха завжди викликає один або кілька факторів. Причини отиту у собак можуть бути такими:
- механічні пошкодження: пошкодити вушні раковини собака може під час прогулянки, подряпавшись гілками або шипами рослин, внаслідок попадання піску та інших сторонніх предметів у бійку. Ранки необхідно одразу промити та обробити, щоб не допустити їх інфікування;
- часте купання: вологе середовище та погане провітрювання призводять до набухання шкірного покриву, що полегшує проникнення мікроорганізмів;
- використання ватних паличок: застосовувати такі засоби гігієни для чищення вух заборонено. Паличками вушна сірка заштовхується вглиб, утворюються пробки, розвивається запалення;
- алергія: діагностують алергічний отит за наявності почервоніння не тільки у вухах, але і на інших ділянках шкіри;
- аутоімунні захворювання: отит може виникнути на фоні прийому препаратів імунодепресивної дії (кортикостероїдів);
- розростання бородавок та інших утворень у вушних раковинах та слухових проходах;
- гормональні порушення: спостерігається збільшене виділення сірки та зниження загальних захисних властивостей організму.
За характером збудника отит у собак буває:
- бактеріальний: протікає з підвищенням температури та утворенням скоринок;
- грибковий: відрізняється швидкою течією та переходом у внутрішнє вухо. Один із видів грибкового отиту - маласезіонний. Викликається грибком Malassezia (маласезія). Практично завжди є присутнім на шкірі у собак і починає інтенсивно розвиватися при зниженні захисних сил організму;
- вірусний: виникає за різних вірусних інфекцій;
- паразитарний: отодекоз - захворювання, що викликається мікроскопічним вушним паразитом (кліщем), який мешкає у верхніх шарах шкіри. Прогризаючи в ній ходи, він відкладає яйця, а продукти життєдіяльності викликають подразнення та свербіж. При розчісуванні вух ранки повторно інфікуються, розвивається зовнішній отит, який може поширюватися до середнього та внутрішнього вуха.
За характером перебігу отит у собак буває гострий із яскраво вираженими симптомами та хронічний (характеризується рецидивами).
Види отитів у собак: важливість правильної діагностики
Отит у собак розрізняють залежно від локалізації запалення у вусі:
- зовнішній: запалення зовнішнього вуха візуалізується у вушній раковині, може торкатися зовнішнього слухового проходу або зони між барабанною перетинкою та просвітом зовнішнього проходу. Виникає найчастіше через травмування шкірних покривів, фолікуліту, сірчаних пробок та ін. Якщо не вжити заходів, то інфекція може швидко поширитися всередину;
- середній: отит середнього вуха у собак – ураження барабанної порожнини, простору, через яке звук поширюється у внутрішнє вухо. Отит виникає через поганий відтік запальної рідини. При подальшому розвитку запалення вона перетворюється на гній, який витікає назовні або прориває барабанну перетинку, потрапляє до порожніх сусідніх органів. Симптоми отиту у собак - сильні болючі відчуття, занепокоєння;
- внутрішній: запалення внутрішнього вуха поширюється на область скроневої кістки, впливає на трансформацію звукових коливань в нервові імпульси. Запущене запалення може перейти на оболонку головного мозку і призвести до смерті.
Важливо не тільки визначити локалізацію запалення, а й виявити його причину. Занедбаний отит може переходити в хронічний, при якому спостерігається звуження слухового каналу через набряк шкіри. Можлива деформація хряща, яка усувається лише шляхом операції.
Діагностика отиту у собак
З метою виявлення причин захворювання ветеринарний лікар проводить такі дослідження:
- огляд слухового каналу та вушних раковин;
- аналіз виділень із вух;
- дослідження зіскребу шкіри під мікроскопом;
- аналіз крові;
- у деяких випадках призначають рентген та томографію, якщо не вдається поставити точний діагноз (виключення системних порушень та проблем у роботі внутрішніх органів).
Перед візитом до клініки не слід чистити вихованцю вуха. У них має накопичитись достатня кількість виділень. Точна діагностика отиту у собак є запорукою успішного лікування.
Лікування отиту у собак
Лікування отиту у собак у більшості випадків можна проводити в домашніх умовах. Ветеринар підбирає препарати залежно від характеру захворювання та розписує схему. Терапія спрямована на:
- знищення збудника (антибіотики, протигрибкові, протипаразитарні та інші препарати);
- зняття больового синдрому;
- зняття сверблячки;
- видалення виділень із вух;
- виведення токсинів із організму.
Як правило, використовуються різні види крапель, мазі, таблетки, за наявності ускладнень та супутніх захворювань – уколи, крапельниці, промивання. У разі коли отит, викликаний потраплянням у слуховий прохід стороннього предмета, розростанням утворень тощо, проводиться оперативне втручання. Ветеринарний лікар розповість і покаже, як правильно обробляти вуха вихованця.
Можливі ускладнення та наслідки отиту у собак. Профілактика
Через не розпочате вчасно лікування або неправильно підібрані препарати може статися розрив барабанної перетинки. Гній, що потрапив у внутрішнє вухо, може викликати запалення мозкових оболонок, гнійний менінгіт, загибель тварини або її інвалідизацію.
До профілактичних заходів відносять:
- регулярно оглядайте вуха щодо пошкоджень, наявність сторонніх предметів, зайвого волосся;
- не потрібно занадто часто чистити та мити здорові вуха;
- під час купання не допускайте потрапляння води до вух, видаляйте вологу після;
- проводьте регулярну протипаразитарну обробку;
- не дозволяйте переохолоджуватися вихованцю;
- забезпечте собаку якісним збалансованим харчуванням;
- підтримуйте імунітет належним чином.
Будь-які хвороби набагато простіше попередити, ніж потім боротися з їхніми наслідками. Це стосується і домашніх тварин теж.