Одне з найпоширеніших ендокринних захворювань у кішок — цукровий діабет. Розвиток цієї хвороби призводить до порушення водно-сольового, вуглеводного обміну, при цьому спостерігається стійке підвищення глюкози в крові. Гіперглікемія виникає через брак вироблення інсуліну, який забезпечує доставку цукру в організм, в результаті тканини «голодують».
Організм у спробі забезпечити тканини достатньою кількістю цукру починає виробляти дедалі більше глюкози. Цукровий діабет у котів можна розпізнати за певними ознаками. Інтенсивність їхнього прояву у різних особин відрізнятиметься. Вказувати на наявність захворювання можуть також додаткові симптоми.
Цукровий діабет у кішок — основні ознаки та симптоми хвороби
Виявлення ознак та симптомів цукрового діабету у котів на ранніх стадіях захворювання дозволяє швидше зайнятися лікуванням. У такому випадку можна розраховувати на сприятливий довгостроковий прогноз щодо стану домашнього улюбленця.
Основні ознаки цукрового діабету у котів:
- Поліурія — часте сечовипускання.
- Кішка часто відчуває спрагу навіть у холодну пору року. Таким чином, організм тварини компенсує втрату води внаслідок збільшення вироблення сечі.
- Втрата ваги при підвищеному апетиті.
Симптоми, що виявляються при цукровому діабеті:
- Зниження активності вихованця.
- Слабкість, особливо часто задніх кінцівок. Викликається ушкодженням нервів — діабетична невропатія.
- Гепатомегалія — збільшення печінки.
- Такі симптоми, як виділення крові із сечею, відчуття напруження при сечовипусканні можуть вказувати на наявність інфекцій сечового міхура, які часто виникають на тлі розвитку цукрового діабету у домашніх тварин.
При розвитку захворювання також може погіршитись якість шерсті тварини. Важливо своєчасно розпізнати симптоми та ознаки наявності такої серйозної хвороби у вихованця, оскільки часто буває, що її тривалий перебіг призводить до виникнення ускладнень, а саме — діабетичного кетоацидозу. Для цього патологічного стану характерні пронос, нудота, анорексія та колапс. Тому, якщо помітили у тварини хоча б одну з ознак захворювання, негайно звертайтеся до ветеринарної клініки. Тільки фахівець зможе точно поставити діагноз та виключити виникнення такого захворювання, як нецукровий діабет, при якому спостерігається підвищене утворення сечі. Адже цей патологічний стан є також однією з ознак цукрового діабету. Тому консультація фахівця у такому випадку обов’язкова!
Типи цукрового діабету, діагностованого у котів
Розрізняють кілька типів цукрового діабету у котів:
- Діабет 1 типу. Гормональна терапія призначається вихованцю довічно. Організм тварини не виробляє інсулін. Захворювання спричинене пошкодженням бета-клітин підшлункової залози. Хвороба в даному випадку зазвичай є наслідком аутоімунної реакції, коли організм атакує сам себе, що призводить до руйнування бета-клітин підшлункової залози. У більшості випадків причинами виникнення такого патологічного стану є перенесені інфекційні захворювання або отруєння тварини токсичними для організму речовинами.
- Діабет 2 типу. Найчастіше діагностується саме у котів. В даному випадку організм тварини виробляє інсулін у недостатній кількості. Часто виникає на тлі ожиріння.
Діабет 2 типу добре піддається лікуванню, якщо задіяні агресивні методи. В обов’язковому порядку призначається дієта та короткострокова інсулінова терапія, тривалість якої не перевищує кількох місяців.
Цукровий діабет у кішок — причини розвитку хвороби
Основні причини розвитку у кішок діабету 2 типу:
- недостатнє фізичне навантаження;
- ожиріння;
- незбалансоване, неправильне харчування;
- старіння (зазвичай хвороба розвивається у тварин віком 7 років та старше);
- бактеріальні інфекції;
- хронічний панкреатит;
- гіперадренокортицизм;
- гіпертиреоз;
- стрес;
- введення глюкокортикоїдів чи прогестагенів;
- акромегалія;
- вагітність.
До виникнення хвороби такого характеру найчастіше схильні такі породи кішок: норвезька лісова, російська блакитна, абіссинська, бурманська.
Прогноз для котів із цукровим діабетом
Виявляючи у кішки цукровий діабет, власники вихованців у першу чергу хочуть знати, скільки живуть тварини, які страждають на захворювання такого характеру. Терапія з обов’язковим призначенням дієти та інсуліну дозволяє досягти ремісії діабету у більш ніж 60% кішок. На жаль, позитивний результат лікування у багатьох випадках не є незмінним. Близько 30% кішок повертаються до діабетичного стану. У таких випадках необхідно відновити терапію інсуліном. Однак рання діагностика та лікування дозволяють у значно підвищити шанси на ремісію.
Показники довготривалого прогнозу для котів із цукровим діабетом можуть змінюватися залежно від віку тварини. Також відіграє важливу роль наявність у тварини будь-яких супутніх захворювань.
Визначаючи, чим годувати кішку, яка страждає на цукровий діабет, потрібно враховувати ряд факторів:
- Якщо вихованець страждає від ожиріння, слід за допомогою дієти нормалізувати його вагу. Зниження ваги досягається методом збільшення фізичних навантажень (якщо вихованець при цьому не відчуває труднощів) та зниження споживання калорій.
- Дієта з низьким вмістом вуглеводів вважається найефективнішою. У ході досліджень вчені виявили, що за такого раціону зменшується потреба в інсуліні. Ремісія настає під час переходу на низьковуглеводний корм.
- Організувати правильне харчування неможливо без стабільності. Вкрай важливо контролювати як склад їжі, так і кількість уживаних калорій, щоб вони день у день залишалися незмінними. Домашній раціон не завжди відповідає такій вимозі. Тому багато фахівців вважають, що в цьому випадку кращого результату можна досягти за допомогою готової дієти.
Якщо правильно лікувати кішку, не допускати похибок у призначеній лікарем дієті, ви зможете забезпечити своєму домашньому вихованцю чудову якість життя, і він ще довго і благополучно житиме зі своїм діагнозом.
Діагностика та лікування цукрового діабету у кішок
Діагностика цукрового діабету у кішок здійснюється на підставі анамнезу, а також лабораторних досліджень. Після огляду тварини ветеринарний лікар зазвичай призначає пацієнтові низку аналізів:
- загальний клінічний та біохімічний аналіз крові;
- визначення рівня глюкози у сечі;
- УЗД черевної порожнини.
Обов’язково проводиться глюкометрія. Типовими ознаками діабету є стійка гіперглікемія (високий рівень глюкози в крові), глюкозурія (визначення глюкози в сечі).
У більшості випадків цукровий діабет добре піддається лікуванню. Однак для досягнення кращого ефекту від терапії необхідний індивідуальний підхід для кожної тварини.
Терапія при цукровому діабеті у кішок використовується для досягнення таких цілей:
- нормалізація рівня глюкози у крові;
- контроль ваги тварини;
- вибір оптимальної для кожного окремого випадку дієти;
- мінімізація ознак підвищеної спраги та сечовипускання;
- лікування супутніх захворювань.
Вибір стратегії лікування та препаратів здійснюється з урахуванням стану тварини. При ранній діагностиці захворювання терапія дозволяє досягти кращих результатів. Якщо кішку доставляють у ветеринарний центр у тяжкому стані, то необхідна госпіталізація. У такому випадку призначається інфузійна терапія, і навіть використання інсуліну короткого впливу. Обов’язково контролюється рівень глюкози у крові. Призначається харчування «по годинах».
У випадку, коли стан тварини був не критичним чи після стабілізації, лікар визначить початкову дозу інсуліну. Фахівець навчить власника вихованця техніки підшкірних ін’єкцій, а також методики глюкозометрії.