Ми любимо тварин це — наше покликання

Стерилізація — це оперативне втручання, під час якого тварині видаляють репродуктивні органи. У кішок це матка, маткові труби та яєчники. Стерилізація — це надійний спосіб контролю народжуваності для домашніх та вуличних тварин.

Стерилізація — це важливий метод у боротьбі з бездомними тваринами. Видалення репродуктивних органів у кішок, які мешкають у під'їздах та притулках, значно зменшує кількість безпритульних тварин загалом.

Види стерилізації кішок

Класична стерилізація кішки — це хірургічне втручання, під час якого видаляють репродуктивні органи. Всього існує два види стерилізації:

  • відкрите оперативне втручання;
  • лапароскопічна операція.

В окрему категорію виділяють хімічну чи медикаментозну стерилізацію. Не будучи оперативним втручанням, вона має чіткі показання та протипоказання до застосування.

Коли можна стерилізувати кішку

Найкращим часом для стерилізації тварини вважають вік 6-8 місяців. У цей період більшість органів і систем вже сформовані та стерилізація не спричинить жодних негативних наслідків для здоров'я тварини.

Ще одна перевага стерилізації в такому віці — проведення операції до першої тічки, після якої змінюється гормональне тло в організмі тварини, змінюється поведінка кішки.

cat 1

Чи можна стерилізувати кішку під час течки

Під час тічки в організмі тварини відбуваються зміни. Вона готується до вагітності, тому змінюються рівні статевих гормонів та робота внутрішніх органів.

Стерилізувати тварину під час тічки не можна. Оперативні втручання у період мають підвищений ризик кровотеч. Примусова стерилізація тварини змінює гормональне тло і викликає безліч проблем зі здоров'ям. Тому для стерилізації краще почекати закінчення періоду тічки, і лише потім відводити тварину на процедуру.

Коли можна стерилізувати кішку після пологів

Якщо кішка вже дала послід і подальших вагітностей власники не планують, стерилізацію можна проводити після пологів. Щоб процедура була повністю безпечною для тварини, необхідно почекати, поки матка відновиться і припиниться лактація. У середньому це триває 2,5-3 місяці. Рекомендується проводити стерилізацію щонайменше через 2 тижні після повного завершення лактації. Так втручання буде найменш травматичним для організму тварини.

Стерилизация кошек

У якому віці стерилізувати кішку

Не завжди є можливість простерилізувати молоду кішку у період 6-8 місяців.

Стерилізація тварини раніше півроку призводить до негативного впливу на організм тварини. До них відносяться:

  • патології розвитку внутрішніх органів;
  • зміна обміну речовин;
  • зміни поведінки;
  • порушення роботи залоз внутрішньої секреції

Статеві органи кішки виконують дуже важливу функцію — вони синтезують гормони, які необхідні для розвитку та повноцінної роботи всього організму. Після першого півріччя життя починають активно працювати інші залози внутрішньої секреції, які частково замінюють функції яєчників після стерилізації. Саме тому кішок не можна стерилізувати у ранньому віці.

Кішок старше року можна стерилізувати у будь-якому віці. Головне враховувати протипоказання до стерилізації:

  • вагітність;
  • виснаження організму;
  • період тічки;
  • вага до 3 кілограм;
  • активний запальний процес;
  • лактація.

Після усунення протипоказань тварину можна стерилізувати.

Стерилизация кошек

Чи можна стерилізувати вагітну кішку

Вагітність є одним із протипоказань до стерилізації. Іноді під час пологів, за наявності ускладнень чи за бажанням власників, стерилізація може проводитись. За умови, що пологи відбуваються за допомогою кесаревого розтину. При цьому необхідно пам'ятати, що планова стерилізація менш травматична для тваринного організму, ніж поєднання кесаревого розтину та ургентної стерилізації.

До якого віку можна стерилізувати кішку

Оптимальний репродуктивний термін для домашніх котів — 5-7 років. Для здорових тварин особливо цінних порід цей термін може бути збільшений до 9 років. Після закінчення цього терміну тварина має бути стерилізована. На це є кілька причин:

  • Погіршення стану. Вагітність та пологи у кішок у віці виснажують організм тварини, викликаючи проблеми зі здоров'ям.
  • Розвиток новоутворень. Згодом підвищується ймовірність появи злоякісних пухлин. Стерилізація запобігає онкології репродуктивної системи та зменшує активність гормон-продукуючих утворень.

Попри те, що кішку можна стерилізувати в будь-якому віці, найкраще це робити, поки тварина молода та активна. Адже будь-яке оперативне втручання — це завжди ризик, який зростає з кожним роком.

Стерилизация кошек

Лапароскопічна стерилізація котів

Як альтернативу відкритому оперативному втручанню, використовують лапароскопічну хірургію.

Замість одного широкого розрізу на животі у тварини залишається 1-2 маленькі надрізи, через які вводять лапароскоп. До переваг лапароскопічних операцій відносять:

  • невеликий косметичний дефект;
  • мінімальний час втручання — 10-15 хвилин;
  • зменшення травматичної дії на організм;
  • менша кількість ускладнень;
  • можливість забрати тварину додому того ж дня.

Через вартість обладнання та необхідність використання спеціальних технік хірургічного втручання, ціна лапароскопічної стерилізації вища, ніж класичної операції.

Хімічна стерилізація котів

У особливий підвид стерилізації у кішок виділяють хімічну чи медикаментозну. Для придушення репродуктивної функції та зниження рівня статевих гормонів використовують потужні гормональні препарати.

Відмінна риса хімічної стерилізації — це тимчасове втручання, яке закінчується за кілька днів після припинення дії препаратів.

Препарати для хімічної стерилізації не можна використовувати постійно, тому що при тривалому використанні вони пригнічують імунну систему та роботу внутрішніх органів.

Хімічну стерилізацію застосовують для ослаблених кішок, коли немає можливості вдатися до хірургічного втручання (виснажена тварина не перенесе наркоз).

Ще одна мета хімічної стерилізації — придушити синтез статевих гормонів за наявності в організмі тварин пухлинних утворень.

Чи небезпечно робити хімічну стерилізацію

Хімічна стерилізація — процедура з обмеженою за часом дією, на відміну оперативного втручання. Одного уколу достатньо лише на строк до півроку, після чого улюбленець знову виявить інтерес до статевого життя. Уколи треба буде повторювати.

Ще один недолік — хімічна стерилізація не запобігає захворюванням репродуктивної системи та онкологічних патологій. Якщо в статевих органах улюбленця утворюється пухлина, кіста або вогнище запалення, операцію все одно доведеться робити. Ризик розвитку раку молочних залоз залишається таким самим, як у нестерилізованої кішки.

Якщо власник готовий регулярно проводити стерилізацію кішки ін'єкціями, то цей метод підійде. Важливо не займатися цим самостійно — препарати низької якості, які не пройшли сертифікацію та дослідження безпеки, загрожують тяжкими гормональними ускладненнями.

Лазерна стерилізація

У ветеринарії використовується різновид CO2-лазера, який працює зі зниженою травматичністю, на відміну класичних хірургічних інструментів.

Основний принцип дії: спрямований промінь випаровує рідини в клітинах, «припікає» ділянку, що обробляється. Лікар регулює інтенсивність променя, що дає високу хірургічну точність.

Переваги лазерної стерилізації в порівнянні з класичною хірургією:

  • Зменшення післяопераційного болю. Лазер блокує нервові закінчення під час розрізу. Больові імпульси знижуються, скорочується реабілітаційний період.
  • Зниження обсягу крововтрат. Кровоносні судини припікаються при контакті з променем.
  • Найменше ризик інфекції. У місці розрізу тканини перегріваються, бактерії гинуть за таких умов.
  • Зменшення запалення. З тканиною контактує тільки лазерний промінь, тому подразнення і набряк менше, ніж під час роботи з набором інструментів традиційної хірургії.
  • Висока точність. Регулювати напрямок променя можна до міліметра, скорочуючи тривалість операції.

Протипоказання збігаються з такими для традиційного оперативного втручання.

Чи небезпечно робити лазерну стерилізацію

Лазерна стерилізація вважається безпечнішою, ніж хірургічна, за рахунок перерахованих переваг. Менше контакту з інструментами, скорочений час операції та висока точність сильно полегшують післяопераційний період.

Як і у випадку з класичною хірургією, небезпечні наслідки загрожують лише за недостатнього обстеження тварини перед операцією.

Як відбувається стерилізація кішки

Будь-яке оперативне втручання починається з обстеження та підготовки домашньої тварини. Від цього залежить обсяг та тривалість операції.

Стерилізація у кішок проходить у кілька етапів:

  • підготовка тварини;
  • анестезіологічне забезпечення та введення в наркоз;
  • стерилізація поверхонь;
  • розтин м'яких тканин;
  • перев'язка та ушивання судин;
  • виділення яєчників або яєчників та матки;
  • перевірка, чи заможні анастомози;
  • пошарове ушивання тканин;
  • фінальні шви на шкіру;
  • обробка поверхні рани;
  • накладання стерильної пов'язки.

Під час операції можуть видалятися лише яєчники або яєчники та матка. Оваріектомія — видалення тільки яєчників - займає менше часу і вважається менш травматичною для тварини.

Стерилизация кошек

Підготовка кішки до стерилізації

В успішному проведенні стерилізації дуже важливою є правильна підготовка тварини до процедури. Вона складається з кількох етапів:

  • Планування. Планові хірургічні втручання мають менше ускладнень, ніж ургентні. Тому до стерилізації необхідно готуватися та обговорювати її з ветеринаром. Операція не повинна потрапляти на час тічки, вагітності чи лактації.
  • Обстеження. Стерилізувати можна лише здорових кішок без активного запального процесу. Тому тварину обов'язково обстежують перед втручанням.
  • Зважування. Необхідно для правильного розрахунку дози наркозу
  • Безпосередня підготовка до операції.

Останній етап виконують лікарі та помічники. Це премедикація (введення тварини в наркоз), гоління області живота, фіксація та обробка операційного поля.

Як підготувати кішку до стерилізації

Внесок господарів тварини у підготовку до стерилізації важко переоцінити. Адже саме вони переживають за тварину і хочуть, щоб усе пройшло якнайкраще. Саме власники виконують важливі для тварини етапи підготовки:

  • не дають їсти за 8-12 годин до втручання;
  • готують безпечне місце для повернення тварини додому;
  • заспокоюють тварину перед операцією та зустрічають її після.

Для кішок розлучення з власниками це завжди стрес. Дуже важливо заспокоїти улюбленця перед втручанням та показати йому, що його не покинули після операції.

Наркоз для операції

Препарат підбирається залежно від віку тварини, типу операції та її тривалості. Для стерилізації ветеринар підбере:

  • венозний наркоз препаратом;
  • місцеву анестезію;
  • епідуральну анестезію.

На вибір вплине вік улюбленця, стан його здоров'я, історія репродуктивної функції. Перед введенням основної дози наркозу вводиться премедикація — це препарати, які усувають паніку та допомагають плавно ввести тварину у наркоз. Премедикація виконує ще низку функцій:

  • зменшує страх;
  • знижує слинотечу;
  • покращує серцеву діяльність;
  • запобігає побічним діям.

Перебуваючи в медикаментозному сні, тварина не відчуває болю, свідомість вимкнена, а м'язи розслаблені.

Після наркозу кішка швидко приходить до тями — протягом 30 хвилин. У цей час потрібна особлива увага лікаря, який оцінює успішність виходу зі стану, пульс та дихання. Протягом години ще порушена координація, кішка лякається яскравого світла та різких звуків — її потрібно накрити пледом і дати спокій на весь час приходу до тями.

Тривалість втручання

Стерилізація кішок триває близько 20 хвилин, без урахування часу, який потрібний на введення в наркоз. До початку втручання вихованець вже повинен бути непритомним — це контролює асистент лікаря на операції. Через 20 хвилин кішка доставляється в реабілітаційне відділення для спостереження за її виходом із наркозу та оцінки життєвих функцій.

Догляд за кішкою після стерилізації

Відразу після стерилізації улюбленець ще відходить від наркозу. Спочатку його спостерігає ветеринарний лікар, щоб оцінити стан. Коли тварину віддають власникам, необхідно подбати про кілька факторів:

  • Захист ранової поверхні від тварини. Для цього використовують бандаж чи попону.
  • Гігієна. Перший годинник і навіть добу після наркозу може спостерігатися мимовільне сечовипускання. Необхідно врахувати це заздалегідь і крім лотка підготувати спеціальні пелюшки або клейонку для тварини.
  • Спокій. Після операції кішка потребує відпочинку. Ізолюйте її від інших тварин, маленьких дітей, яскравого світла та шуму.
  • Ходити кішка починає вже за 2-4 години. Спочатку її може хитати з боку в бік. Тому їжа, вода та туалет мають бути максимально близько.

Незалежно від пори року після стерилізації тварина не може жити на вулиці. Це високий ризик потрапляння інфекції до ранової поверхні. Необхідно поселити кішку в чистому та теплому приміщенні до повного відновлення.

Що не можна робити після операції:

  • брати на руки за передні лапи;
  • використовувати для обробки шва спиртовмісні розчини;
  • перегодовувати;
  • укладати біля опалювальних приладів;
  • активно грати;
  • знімати ковпак або бандаж, якщо рана ще не загоїлася або є ознаки запалення;
  • давати важку, жирну їжу.

Режим харчування, що щадить, невелика рухливість і ласка власників швидше приведуть вихованець в нормальний стан.

Стерилизация кошек

Особливості виходу з наркозу

У перший день після наркозу можлива така поведінка кішки:

  • страх світла і різких звуків;
  • порушення координації — хитка хода;
  • блювання;
  • млявість, слабкість.

Не лякайтеся, якщо на ласку тварина відреагує холодно чи агресивно — це природні механізми захисту ослабленого організму. Протягом доби вихованець прийде до тями — свідомість відновлюється досить швидко.

Чим допомогти кішці після виходу з наркозу:

  • підготуйте спальне місце, в яке не дістає надто яскраве світло;
  • виключіть різкі, гучні звуки;
  • підготуйте миску із чистою водою;
  • постеліть теплий плед, яким можна вкрити тварину;
  • підготуйте їжу, яку улюбленець любить, або за рекомендацією ветеринара підберіть спеціальний корм на період відновлення.

Турбота та увага допоможуть улюбленій вихованці швидше повернутися в життєрадісний стан.

Ковпак для захисту шва

Захист потрібний на перший час, коли рана турбуватиме кішку і вона намагатиметься вилизати її. Підібрати конструкцію для захисту можна у ветеринарній аптеці. Ковпаки відрізняються:

  • захист від гострих країв;
  • матеріалом виготовлення;
  • налаштування розміру.

Виміряйте обхват шиї вихованки для підбору відповідної моделі. М'які ковпаки з основою тканини або у вигляді подушки принесуть тварині менше дискомфорту. Коли пов'язки та шви будуть зняті, можна позбутися ковпака — рана повинна зажити повністю. Обмеження допоможе і в обробці рани на час загоєння.

Стерилизация кошек

Бандаж для кішки після стерилізації

Існує кілька способів захистити ранову поверхню від тварини — це ковпак чи бандаж. У будь-якому випадку кішка постарається вилизати місце операції, оскільки воно створює дискомфорт.

Бандаж має кілька переваг перед ковпаком. Це:

  • простота у використанні;
  • підтримка м'язового каркаса;
  • надійний захист не лише від стерилізованої тварини, а й від інших тварин у будинку;
  • додатковий механічний бар'єр влучення інфекцій.

Головний недолік бандажа — можливість його зняття. Якщо в будинку живуть інші тварини, які захочуть допомогти кішці або тварина активно працює задніми лапами, вона може послабити та спустити бандаж.

Проте такий варіант захисту — це єдиний засіб, коли в будинку мешкає кілька тварин.

Харчування кішки після стерилізації

Ще одне важливе питання, чим годувати кішку після стерилізації. Адже після операції змінюється гормональний фон та метаболізм.

Ці фактори необхідно враховувати при виборі раціону та пам'ятати про наступні рекомендації:

  • перші дні після втручання тварину краще переводити на спеціалізований корм;
  • кішки, які знаходяться на натуралці повинні отримувати їжу, що легко засвоюється, перші дні — бульйон, сир, відварене м'ясо;
  • збалансований корм — це оптимальне рішення для стерилізованих кішок.

Чим годувати і скільки разів на день багато в чому залежить від породи, віку, способу життя та супутніх захворювань тварини. Конкретні рекомендації щодо харчування ви отримаєте у ветеринара після операції.

Гігієна

Кішку не можна купати, поки рана не загоїться повністю. Перше купання краще перенести на 14-15-й день після операції. Для миття після стерилізації оберіть спеціальні сухі шампуні — вони виручать на час, доки тварина не можна контактувати з водою, щоб не занести інфекцію в рану.

Видалити засохлу кров або сукровицю можна ватним тампоном, змоченим у розчині хлоргексидину або перекису водню. Догляд за швом:

  • область розрізу обробляють хлоргексидином — наносити розчин необхідно піпеткою;
  • зону навколо шва корисно обробити маззю Левомеколь для зниження набряку та запалення;
  • один раз на день шов обробляється спреєм — алюміній, ветерицин або подібний.

Препарати для догляду підкаже лікар, який спостерігає за кішкою після операції.

Стерилизация кошек

Стерилізація котів — наслідки

Реакція організму тварини на стерилізацію залежить від багатьох факторів:

  • вік;
  • характер;
  • хвороби, що супроводжують;
  • активність та спосіб життя;
  • наявність інших тварин у будинку.

За даними американської статистики, ускладнення у кішок зустрічаються досить рідко — 9.3% вимагають медичного втручання, 0.9% вимагають негайної хірургічної корекції.

Поведінка кішки після стерилізації

У перші години й дні тварина ще відчуває дію наркозу і може пасивно реагувати на всі пропозиції власників. Не варто змушувати кішку грати чи їсти насильно. Просто забезпечте цілодобовий доступ до води та туалетів.

Надалі тварина може стає більш спокійною. Зокрема, зникають періоди підвищеної активності під час течки, коли кішка хоче гуляти та повідомляє про це всім у будь-який час.

Шишка після стерилізації

Невелика шишка або еластична освіта в області післяопераційної рани найчастіше свідчить про набряк м'яких тканин. Така освіта з часом зменшується та не потребує медичного втручання. Шишка проходить до 5-7 днів.

Набряк — це невелике ущільнення. Якщо шишка стрімко збільшується у розмірах або змінює колір, тварину терміново необхідно показати ветеринару, щоб унеможливити можливу кровотечу.

Кішка тремтить після стерилізації

Тремтіння після операції часто розвивається в ранньому післяопераційному періоді. Це реакція тварини на вихід із наркозу. Як правило, у цьому періоді ветеринар обов'язково спостерігає та оцінює стан тварини.

Тремтіння після операції може бути проявом страху і больових відчуттів. Тому обов'язково потрібно показати кішці, що її люблять і про неї піклуються. За погодженням з ветеринаром — дати тварині протизапальний та знеболювальний препарат.

Запор у кішки після стерилізації

Запори частіше зустрічаються у тварин після 5-7 років. Це одна з реакцій організму на введення наркозу. Впоратися з ним можна за допомогою харчування:

  • спеціалізований корм у ранньому післяопераційному періоді;
  • натуральна їжа, що легко засвоюється — бульйони, відварені овочі, відварене нежирне м'ясо.

Якщо запор триває понад 3 дні, необхідно проконсультуватися з ветеринаром.

Стерилизация кошек

Грижа у кішки після стерилізації

Грижа після операції виникає досить рідко, як правило, у тварин, які перенесли видалення матки та придатків. Грижа — це неспроможність м'язів черевної стінки, які формують випинання.

Небезпека великих гриж у тому, що, крім жирової клітковини, у випинання можуть потрапляти внутрішні органи з обмеженням судин. Тому все більші післяопераційні грижі підлягають хірургічній корекції.

Зменшити ризик розвитку післяопераційної грижі допоможуть:

  • лапароскопічна операція;
  • використання бандажа у післяопераційному періоді.

Якщо ви помічаєте випинання у зоні операції, необхідно отримати консультацію ветеринарного лікаря.

Стерилізація кішок: за та проти

Головна причина стерилізувати кішку — запобігти появі небажаного потомства. Це актуально як для домашніх тварин, так і для тварин, які змушені жити на вулиці.

Як і будь-яка інша операція, стерилізація має свої плюси та мінуси. До переваг такого втручання належать:

  • контроль розмноження;
  • зниження кількості бездомних тварин;
  • відсутність течки;
  • зниження ризику розвитку пухлинних захворювань.

Зміна характеру вихованця — тварина стає більш врівноваженою, але продовжує залишатися ласкавою та грайливою.

При правильному підборі харчування апетит кішки не знижується і не збільшується.

Перед процедурою обов'язково необхідно враховувати аргументи проти:

  • Стерилізація — це повноцінне хірургічне втручання, під час якого застосовують загальний наркоз.
  • Загальний наркоз може бути небезпечним, особливо для літніх вихованців.
  • Якщо власники передумають, відновити репродуктивну функцію не вдасться.
  • Після стерилізації тварина деякий час відчуває дискомфорт.

Частота ускладнень — у десятки разів менша за успішні оперативні втручання. А щоб максимально знизити ризик перед стерилізацією тварині проводять повне медичне обстеження.